Jest to rasa obdarzona wyjątkowym charakterem i należąca do najpopularniejszych w Polsce. Należy wiedzieć, że jamniki pochodzą z Niemiec – zostały wyhodowane do polowań na lisy, borsuki, króliki i inne zwierzęta żyjące w norach. Jednak już w antycznym Egipcie znano psy o długim tułowiu i krótkich kończynach, trudno jednak orzec, czy są one przodkami jamników, czy tylko bardzo podobną rasą.
O jamnikach i odmianach rasy
Istnieje 9 ras jamników, klasyfikowanych ze względu na wymiary tułowia i rodzaj sierści. Jak czytamy na stronie https://www.pudel.pl/, wyróżnia się jamniki standardowe, miniaturowe i królicze. Ze względu na rodzaj sierści jamniki dzielą się na: długowłose, krótkowłose i szorstkowłose. Umaszczenie bywa rozmaite: różne odcienie brązu, podpalane, czarne, w przypadku szorstkowłosych – „dzicze”. Jamnik to pies inteligentny, wesoły i uparty. Ma silny instynkt łowiecki, potrafi polować na szczury lub inne niewielkie zwierzęta. Głośno szczeka i bywa nieufny wobec obcych – z racji tego ma zadatki na psa stróżującego, lecz wobec bliskich jest serdeczny i chętny do pieszczot. W związku z inteligencją i uporem jest psem wymagającym, jeśli chodzi i tresurę. Potrzebuje też zróżnicowanych rozrywek, aby nie poszukał ich sobie sam – co może skończyć się źle, na przykład dla wystroju mieszkania.
Oto zewnętrzne cechy charakterystyczne dla tej rasy:
- Wydłużona, wąska głowa.
- Długa muskularna szyja bez podgardla.
- Wysoko osadzone, zwisające długie oczy.
- Prosty grzbiet.
- Długi ogon osadzony na linii grzbietu, noszony nisko.
- Krótkie, muskularne kończyny.
- Wysokość w kłębie – 12-17 cm.
- Waga – 3,5-9 kg.
- Długość życia – około 14-18 lat.
Największym problemem zdrowotnym jamników są wady genetyczne oraz choroby kręgosłupa i stawów.
Dodatkowa uwaga – jamnik jest symbolem narodowym Niemiec. Pierwszą oficjalną maskotką igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku był Waldi – kolorowy wizerunek psa tej rasy. Warto też wiedzieć o tym, że w Krakowie co roku odbywa się wielka parada jamników.