W medycynie ludzkiej naturalne jest, że pacjent z konkretnymi problemami ze zdrowiem jest kierowany do specjalistów przez lekarza pierwszego kontaktu. W medycynie weterynaryjnej konsultacje pacjentów u lekarzy specjalizujących się w danej dziedzinie też zaczynają być normą. Kiedy pupil ma załzawione, spuchnięte lub zaczerwienione oko, koniecznie trzeba udać się z nim do specjalisty. Wielokrotnie lekarze interniści podkreślają znaczenie konsultacji u fachowców z konkretnej dziedziny medycyny weterynaryjnej.
Kim jest okulista weterynaryjny?
Lekarz weterynarii specjalizujący się w okulistyce przyjmuje pacjentów, u których występują różne problemy z narządem wzroku. Część zwierząt trafia do okulistów z nieleczącymi się wrzodami rogówki, inni zmagają się z zaćmą, a jeszcze inni pupile mają zwiększone ciśnienie w gałkach ocznych. Jednostek chorobowych w okulistyce jest bardzo wiele. Natomiast lekarz specjalista musi ciągle się dokształcać, aby móc oferować pacjentom najskuteczniejsze i najnowocześniejsze schematy leczenia. Najlepsi specjaliści z dziedziny okulistyki są członkami Wschodnioeuropejskiego Towarzystwa Okulistyki Weterynaryjnej. Okuliści weterynaryjni zdobywają certyfikat swoich umiejętności nadawany przez European College of Veterinary Ophthalmologists. W Polsce mamy tylko kilku lekarzy weterynarii z takim certyfikatem. Zdobycie go wymaga wielu lat nauki teoretycznej oraz praktycznej oraz zdania bardzo trudnych egzaminów.
Jak przebiega wizyta u okulisty weterynaryjnego?
Właściciel, który udaje się ze zwierzakiem do okulisty weterynaryjnego powinien zabrać ze sobą dokumentację medyczną pacjenta. Dla specjalisty informacje o historii leczenia są niezwykle istotne. Oprócz tego w dniu wizyty nie należy wycierać wydzieliny, która pojawia się w kącikach oczu, ponieważ jej wygląd, konsystencja czy ilość mogą być istotne dla okulisty podczas badania pacjenta. Pierwszym etapem wizyty jest wywiad. To niezwykle ważny etap, kiedy lekarz weterynarii zadaje właścicielowi mnóstwo pytań. Należy na nie odpowiadać szczerze, aby pomóc lekarzowi w postawieniu trafnej diagnozy. Później następuje badanie kliniczne pacjenta, a następnie okulista może przeprowadzić badania dodatkowe.
Do badań dodatkowych w okulistyce weterynaryjnej zaliczamy:
- test z fluoresceiną ( ocena drożności kanalików nosowo-łzowych oraz ewentualnych uszkodzeń rogówki)
- test Schirmera (ocena ilości produkowanych łez),
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- badanie szczegółowe z użyciem lampy szczelinowej,
- badanie dna oka,
- USG gałki ocznej.
Nie zawsze konieczne jest wykonanie wszystkich badań dodatkowych. Okulista zapoznaje się z problemem pacjenta i przeprowadza diagnostykę, aby postawić diagnozę i przedstawić właścicielom rokowanie oraz możliwości leczenia.
Polska okulistyka weterynaryjna jest na światowym poziomie. Okuliści weterynaryjni z powodzeniem przeprowadzają np. zabiegi usuwające zaćmę u zwierząt domowych. Większość specjalistów posiada zaawansowany sprzęt diagnostyczny m.in. kamery siatkówkowe, ERG czy wiertarki okulistyczne. Czworonożni pacjenci mogą liczyć na opiekę na najwyższym poziomie i najnowocześniejsze metody leczenia.
Gdzie szukać okulisty weterynaryjnego?
W Polsce placówki zajmujące się wyłącznie okulistyką weterynaryjną to niewielki odsetek wśród wszystkich przychodni i klinik weterynaryjnych. W dużych miastach zdecydowanie łatwiej jest dostać się do zwierzęcego okulisty, niż w małych miejscowościach. Jednak specjaliści przyjmują nie tylko stacjonarnie w swoich gabinetach, ale również udzielają wyjazdowych konsultacji. Warto sprawdzać czy w najbliższej okolicy są oferowane tego typu konsultacje lub istnieje przychodnia zajmująca się leczeniem narządu wzroku u zwierząt. W celu upewnienia się, że czworonożny pupil trafi w ręce fachowca, warto sprawdzić opinie o danym specjaliście. Historie wyleczonych pacjentów to najlepszy dowód na to, że ma się do czynienia z kompetentnym okulistą.