Mruczki są mistrzami w ukrywaniu bólu i innych problemów zdrowotnych, trudno więc się zorientować, kiedy faktycznie niedomagają. Jeśli jednak nauczymy się rozpoznawać pewne symptomy kociaka, a do tego będziemy regularnie odwiedzać weterynarza, szybko wychwycimy, że z pupilem dzieje się coś złego.
NOS
U zdrowego kota jest czysty, bez żadnych wydzielin i strupów. Może być ciepły lub zimny, to nie ma znaczenia. Jeśli mruczek dużo kicha lub dotyka noska, obserwuj pupila.
USZY
Nawet jeśli przeraża cię myśl, że twój kociak cię znienawidzi, od czasu do czasu musisz zajrzeć do środka jego uszu. Powinny być czyste i bez zapachu. Gdy pupil z trudem nimi porusza, drapie je lub ciągle kręci głową, coś może być nie tak. Idź do weterynarza.
OCZY
Jeśli oczy kota stały się matowe albo krwistoczerwone, może to być oznaką choroby. Groźne jest nadmierne ropienie lub łzawienie. Niepokojące jest, gdy pupil przymyka powiekę lub jego źrenice są przysłonięte przez trzecie powieki (migotki). Zwróć się do specjalisty, jeśli zauważysz, że twój kot ma którykolwiek z powyższych objawów.
PYSZCZEK
Zacznij go badać, gdy mruczek jest jeszcze kociakiem, aby się do tego przyzwyczaił. Dziąsła powinny mieć różowy odcień. Jaskrawoczerwone świadczą o tym, że z pupilem dzieje się coś złego. Na zębach nie powinny występować brązowe smugi ani kamień nazębny. Jeśli jeszcze do tego oddech zwierzaka staje się nieprzyjemny, dobrym pomysłem będzie wizyta w przychodni weterynaryjnej.
OZNAKI BÓLU
Istnieje kilka symptomów wskazujących, że twój kot może poważnie cierpieć. Powinnaś na nie zwrócić uwagę. Niepokojące objawy: nagła utrata apetytu, zwiększone pragnienie, coraz większe wyciszenie, przybieranie nietypowych pozycji.
ŁAPY
Twojemu milusińskiemu wprawdzie może się nie podobać, jeśli zaczniesz dotykać jego łapek, ale tym się nie przejmuj. Sprawdzaj je regularnie pod kątem urazów, kleszczy, obrzęków. Jeśli natomiast kuleje, wtedy koniecznie bardzo dokładnie zbadaj łapeczki. Szczególną uwagę zwróć na opuszki i pazury.
SIERŚĆ
Gdy tylko masz okazje, głaszcz swojego zwierzaka – robiąc to, wyczujesz wszelkie grudki, zadrapania, strupy, obrzęki lub jakiekolwiek nieregularności. Sierść powinna być gęsta, lśniąca i czysta. Tłuste futerko, z łupieżem lub łysymi plackami, może wskazywać na problemy zdrowotne. Do tego będzie to dodatkowy bonusik dla ciebie i pupila: najprawdopodobniej spodoba mu się głaskanie, a to wzmocni waszą więź. Jeżeli nagle się okaże, że nie może znieść twojego dotyku, albo pojawi się objaw falującej skóry, umów się do specjalisty.
OGONEK
Jest nie tylko wskaźnikiem nastroju twojego kota, ale może również wskazywać, że nie czuje się on dobrze. Obejmij ogonek i sprawdź, czy nie ma na nim ran, guzków i innych nieprawidłowości. Jeśli pupil wychodzi na zewnątrz, może łatwiej zranić ogon niż ten, który nie opuszcza czterech ścian.