
Lwy to wielkie mięsożerne koty mieszkające w Afryce. Występują na sawannach tego kontynentu. Wśród całej kociej rodziny wyróżnia je to, że żyją w stadach. Rodzina lwów składa się z jednego samca, kilku samic oraz ich młodych. Lwice opiekują się wszystkimi kociętami w swoim stadzie, a samiec broni ich przed innymi drapieżnikami. Lwica rodzi od 1 do 4 młodych. Zaraz po urodzeniu lwiątka nic nie widzą, oczy otwierają dopiero po kilku dniach. Futro małych lwów pokryte jest cętkami, dzięki którym łatwiej jest im się ukryć przed innymi drapieżnikami. Gdy w pobliżu pojawi się jakieś zagrożenie, na przykład żarłoczne hieny, lwica przenosi swoje dzieci w bezpieczne miejsce trzymając je delikatnie w pysku. Życie młodego lwa jest pełne niebezpieczeństw. Ponieważ na sawannie mieszka wielu groźnych drapieżników lwy tworzą stada, w których łatwiej jest im chronić młode i zdobywać pokarm. W czasie polowania ukryte w trawie młode lwy śledzą uważnie każdy ruch swoich rodziców. W ten sposób zdobywają wiedzę, która ułatwi im samodzielne życie na sawannie.
Lwa często nazywa się królem dżungli, choć tak naprawdę wcale w niej nie mieszka. Najwięcej lwów występuje w Afryce na ogromnych równinach porośniętych trawą, krzewami oraz pojedynczymi wysokimi drzewami, takimi jak akacja czy baobab. Lwy nie boją się wody i pływają bardzo dobrze. Okazja aby się wykąpać zdarza się w porze deszczowej. Lwy muszą jednak bardzo uważać na krokodyle, które w tym czasie stają się bardziej żarłoczne i agresywne. Wszystkie koty chętnie wypoczywają na drzewach. We wspinaczce, lwom pomagają duże i mocno zakrzywione pazury.
W drugim roku życia samiec lwa zyskuje swą wspaniałą ozdobę – grzywę wokół głowy. Nie ma jej żaden inny gatunek kota. Im silniejszy jest lew, tym jego grzywa jest dłuższa i gęstsza, a przez to lepiej chroni zwierzę przed zranieniem szyi w czasie walki. Inną, wyjątkową wśród kotów ozdobą, jest pędzelek na końcu ogona. Posiadają go zarówno samce, jak i samice.
Lwy kochają pieszczoty i w sposób charakterystyczny dla kotów okazują sobie nawzajem sympatię. Członkowie jednej lwiej rodziny trącają się nosami, ocierają o siebie oraz urządzają wspólne zabawy. Lwy można oswoić. Jak wszystkie koty, lubi on przytulanie, głaskanie, drapanie za uchem i pod brodą. Zadowolony z pieszczot, potrafi wydawać głośne pomruki. Niestety lwiątko szybko rośnie, a jego zabawy stają się coraz mniej delikatne. Dorosły lew może skrzywdzić opiekuna zupełnie niechcący.
Należy wiedzieć, że lew to największy kot, jaki kiedykolwiek żył na naszej planecie. Mieszkał na terenie Europy i Azji. Był o wiele większy od współcześnie żyjących lwów, a długość jego ciała wraz z ogonem wynosiła około 3,5 metra. Różnił się też brakiem gęstej i długiej grzywy. Jego kości wraz ze szczątkami niedźwiedzi i hien znaleziono w Jaskini Niedźwiedziej położonej w Sudetach. Na ich podstawie odtworzono wygląd zwierzęcia, w wystawę udostępniono turystom zwiedzającym jaskinię. Trzeba tez wiedzieć o tym, że lwy azjatyckie, które są kuzynami lwów afrykańskich, można było dawniej spotkać na całym terenie południowej Azji i Europy. Jednak ludzie, poprzez polowania, doprowadzili do ich wytępienia. Obecnie koty te żyją tylko w jednym rezerwacie, utworzonym w północno-zachodniej części Indii. Lew azjatycki jest nieco mniejszy niż jego krewniak z Afryki i nie żyje w tak dużych rodzinnych stadach. Ze względu na bardzo małą liczebność grozi mu wyginięcie. Aby ochronić ten gatunek, hoduje się go w wielu ogrodach zoologicznych na całym świecie. W Polsce zwierzęta te można podziwiać w łódzkim zoo. Pamiętajmy też o tym, że istnieją również białe lwy. Większość z nich nie żyje na wolności, tylko jest hodowana w rezerwatach oraz ogrodach zoologicznych.
Dodatkowa uwaga – lew zawsze wzbudzał zarówno strach, jak i podziw. Ten wielki, majestatyczny kot jest nazywany królem zwierząt. W tej roli stał się bohaterem bajek, opowieści i filmów takich jak: „Król Lew”, „Madagaskar”, „Dżungla” oraz „Kimba – Biały Lew”.